top of page

פארקור

מאמרים וכתבות

פארקור מנקודת מבטו של הטרייסר

איך זה להיות אומן פארקור מקצועי ? איך תורם פארקור להתפתחות אישית ואיך מתכוננים ומתמודדים עם הפחד ?

חימום לפני אימון פארקור

למה חימום זה כול כך חשוב ? איזה תרגילי חימום ואילו מתיחות צריכים לבצע לפני אימון ?

פארקור זאת לא סתם ריצה בעיר

מה המשמעות הפילוסופית העמוקה שיש מאחורי ספורט הפארקור ומה משמעות השם "פארקור" ?

עובדות וגם דעות על פארקור

מה הוא הגביע הקדוש של הפארקור ?

פארקור מנקודת מבטו של הטרייסר

פארקור הוא ספורט אתגרי המשלב בתוכו אלמנטים של טיפוס, ריצה וקפיצה.
בתוך שלושת אלה מתחבאים מגוון סוגי ספורט עצמאיים - כמו טיפוס הרים או קירות,
קפיצה למרחק, קפיצה לגובה, אקרובטיקה ואומנויות לחימה.

התפתחות אישית
כבר מתחילת האימונים  פארקור מפתח את הכושר הגופני, את הסיבולת הפיזית, את מסת השרירים (תלוי בסוג האימון כמובן) ואת האיזון. אבל הכי חשוב, הפרקור מפתח את ההתגברות על הפחדים - הפחד מגובה, פחד כלשהו מכאב, מחזק את הביטחון העצמי. פארקור מביא להתפתחות הקואורדינציה, הריכוז וצורת המחשבה. הוא נותן הזדמנות לאנשים לבטא את עצמם בסגנון ספורט חופשי ומשוחרר ללא מגבלות ממשיות.


הסגנון החופשי
בנבדל מסוגי ספורט ואמנויות לחימה אחרות הדחף להצלחה בא מהמשתתף עצמו וזאת ללא מאמנים הלוחצים ודוחפים.
המשתתף עצמו מכתיב את קצב התקדמותו, התפתחותו ולמידתו הטכנית והמנטלית.
אתה מאמן את עצמך, אתה יודע בעצמך לקראת מה אתה הולך ואם אתה מוכן לזה.
 

Free your mind
עם הזמן אתה מתקדם והדברים שנראו לך בלתי אפשריים או מפחידים מדי לנסות הופכים לתנועות וקפיצות שגרתיות, אתה מתחיל לראות את העולם בצורה אחרת. השקפתך על העולם משתנה, אתה רואה בכל דבר אתגר, באימונים אתה מתגבר על הפחדים השגרתיים ביותר שיש לכל אדם, אתה נהיה בטוח יותר בעצמך. בראשך עוברות מחשבות - האם אני מסוגל ללכת על מעקה בעובי 20 סנטימטר מעל גובה של שלוש קומות ולהיות במצב של חיים או מוות בביטחון מלא. פארקור נותן לך יכולת לעבור את הקשיים הרגילים שהחיים מציבים בפניך, כמו הקושי ללמוד, להסתגל למקום חדש, דרך התמודדותך במצבי לחץ וכו',
הרי אתה עושה דברים קשים יותר בכל יום שאתה מחליט להתאמן בפארקור.
הפארקור הוא מסלול אתגרי שתמיד היה מונח לפניך, אך לפני שהתחלת להתאמן לא הבחנת בו. שחרר את מוחך, תן לו להתפתח, להחכים ולהשתנות בדרך של צבירת ניסיון, בדרך של התנסות ושגיאה, מאלו באה הלמידה, הלמידה לשלוט בעצמך במצבי לחץ, למידת יכולות גופך ומה אתה מסוגל באמת לעשות. מהרגע שאתה מגיע לרמה גבוהה בלמידת פארקור, העולם יראה אחרת והקשיים שהתמודדת איתם יראו קטנים.

מה צריך בשביל ללמוד?
כל אחד עם הרצון והסקרנות יכול ללמוד פארקור, העדיפות תהיה כמובן, לאנשים ספורטיביים , אך אינה זאת חובה מכיוון שכל אחד מתפתח בקצב שלו. אדם הנחוש בדעתו, אדם ששם לעצמו מטרה ושואף להשיגה, יצליח. הדבר החשוב ביותר הוא הזהירות והמחשבה לפני.

הדברים הבסיסיים בפארקור
הדבר הבסיסי בספורט הפארקור הוא שאינו ספורט תחרותי, כל אחד מתקדם בקצב שלו וגם המנוסים ביותר לומדים בכל פעם משהו חדש, כך שאין להקדים את המאוחר. אדם המתאמן בספורט פארקור ללא מחשבה רבה, רק אוהב את התנועות ואת הסגנון עצמו, לא יבין את מהות הפארקור באמת. כדי להבין את אומנות הפארקור צריך להתנסות, להשתדל, להשתפר, לצבור ניסיון, לרכוש ידע דרך אימונים, לקרוא מצבים, ולפתח מחשבה אישית.

פארקור מנקודת מבטו של הטרייסר

מה הוא הגביע הקדוש של הפארקור ?

חימום לפני אימון פארקור

חימום לפני אימון פארקור

למה חימום זה כול כך חשוב ? איזה תרגילי חימום ואילו מתיחות צריכים לבצע לפני אימון ?

 

פארקור -חשיבות החימום

החימום הוא חלק בלתי נפרד מאימוני פארקור, ביצוע חימום עוזר לתפקוד תקין של השרירים והמפרקים ומקטין את הסכנה לפציעה. אי ביצוע חימום יכול לגרום למתיחת שרירים בזמן האימון, לחוסר ריכוז וחוסר יציבות.

תחילת החימום

תחילת החימום צריכה להעלות את הדופק של המשתתף בצורה של ריצה קלה, דילוגים צידיים ותרגילים קלים אחרים.

חימום המפרקים

חימום המפרקים נועד לתפקוד התקין של הגוף במהלך אימון פארקור וצריך להיעשות מהראש ומטה, חימום שרירי הרגליים מאוד חיוני לאימון.

יש לבצע את התרגילים הבאים:

סיבובי ראש איטיים עם עיניים פקוחות.
סיבובי כתפיים אחורה וקדימה תוך כדי קפיצה במקום.
סיבובי מרפקים ומפרקי שורש כף היד.
מעבר לסיבוב איטי של הגב מימין לשמאל וההפך.
הרגליים פשוקות ברוחב הכתפיים והידיים נמצאות על האגן, מתחילים בסיבובי האגן.
הרגליים צמודות אחת לשנייה והידיים על הברכיים, מתחילים בסיבובי ברכיים בכיפוף קל.
התרגיל האחרון בחימום המפרקים הוא סיבובי הקרסוליים.
אפשר להוסיף במידה קלה שכיבות סמיכה וכפיפות ברכיים.

מתיחות

יש לעשות מתיחות קלות לפני תחילת האימון עצמו בכדי למנוע מתיחות שרירים לא רצויות בזמן האימון. בנוסף, המתיחות נועדו לפיתוח הגמישות הכללית ועוזרות לסירקולציה נכונה של הדם בגוף.
חלק מהתרגילים צריכים לכלול נגיעה עם אצבעות הידיים בכפות הרגליים תוך כדי שמירה על רגליים ישרות וכן סוגי שפגאטים שונים.
אחרי המתיחות אפשר להוסיף ריצה קלה ומספר תרגילים בסיסיים של פארקור ואתם מוכנים לאימון פארקור.

חשוב מאוד

יש להתחיל את האימון מוכנים בכדי למנוע פציעות במהלך האימון.

פארקור זאת לא סתם ריצה בעיר

פארקור זאת לא סתם ריצה בעיר

מה המשמעות הפילוסופית העמוקה שיש מאחורי ספורט הפארקור ומה משמעות השם "פארקור" ?

 

פארקור - הפילוסופיה מאחורי הספורט 

פארקור זו אחת האומנויות היותר קשות שאפשר לראות בחוץ. זו סוג של אומנות רחוב, משולבת עם אקרובטיקה, התעמלות קרקע ופילוסופיה עמוקה של איך אנחנו צריכים לחיות.

אנשים רואים את זה וחושבים שמדובר בסוג נוסף של פעילות פיזית שאנשים עושים על מנת להשתחרר, אבל האמת, שזה אחד הדברים היותר עמוקים שיש המשפיעים גם על חיי היום יום של הטרייסרים - אלה העוסקים בספורט.

המילה פארקור בצרפתית היא "מסלול" או "דרך"
סבסטיאן פוקן ודייוויד בל פיתחו את האומנות הזו לאחר שהחליטו שהם רוצים לשלב את הפילוסופיה של זרימת החיים ולעבור מנקודה אחת לשניה בצורה הכי מהירה וזורמת.
ובאמת, בפארקור ניתן לראות את המתאמנים רצים מנקודה אחת לשנייה ומתגברים על מכשולים בדרכים יצירתיות, סוג של מטפורה על איך אנו אמורים להתמודד עם קשיים בחיי היום יום שלנו. אלו שיראו את הטרייסרים רצים אצלם בשכונה בדרך כלל יעמדו נדהמים וירגישו כאילו מצלמים סרט הוליוודי ממש לידם.

אכן, תרגילים בסגנון פארקור ניתן לראות כבר שנים בתעשיית הסרטים של הוליווד ומתבצעים על ידי פעלולנים ו"ג'קי צ'אנים" למיניהם.
לא במקרה פארקור מקושר לאומנויות לחימה, מדובר בספורט הדורש יכולת פיזית וגמישות לא קטנה, אך לא מוותר על הפן הרוחני שבה, ולכן, רק הגיוני שאומנויות לחימה שונות יקושרו עם פארקור.

הרכב הפארקור הישראלי בפעולה >>> סרטוני פארקור

פארקור - הם יודעים בדיוק מה הם עושים

למרות שנראה כי פארקור הוא ספורט רחוב שמפותח על ידי ילדים שהיה להם קצת משעמם בשכונה, הטרייסרים מתאמנים הרבה על יבש. למעשה, הם לא מבצעים שום תרגיל ברחוב עד שהם בטוחים שהם יכולים להשלים אותו בבטחה ושלא יפצעו. רבים מהם מתאמנים במקומות עם מזרנים מיוחדים וצוות מקצועי שיכול להדריך אותם איך לבצע סלטות והיפוכים כאלו ואחרים בצורה נכונה. חוץ מזה, הטרייסרים מקפידים לשמור על כושר ולבצע מתיחות וחימום לפני תחילת הפעילות. עם כמה שזה נראה מגניב ופשוט ו"יאללה, נקפוץ מעל... מה כבר יקרה", זה ממש לא ככה.

עוד חוק נוסף, אותו כל טרייסר מתחיל צריך לדעת על פארקור: זה שאם אתה מפחד - אתה לא קופץ.
הפחד מסתבר, משתק את היכולת שלך למקסם את הביצועים שלך ובמקרה כזה, זה יכול להיות ההבדל בין תרגיל מוצלח, לפציעה לא נעימה בכלל.

ההבדל בין פארקור ל"פרי ראן" (ריצה חופשית)

קיים ספורט כמעט זהה לפארקור, אך שונה במהותו הנקרא באנגלית Free Run. ספורט זה, שהוא אחיו הלא רשמי של הפארקור, מתבסס על אותם העקרונות של פארקור אך שונה בכך שהוא נותן דגש גדול יותר על יופי התנועה ותרגילים מרשימים. לכן, בעוד שבפארקור אתה חושב איך להגיע כמה שיותר מהר, ב- Free Run, אתה תשים דגש איך לעשות זאת בצורה יפה, אסתטית וכמובן - מרשימה.
פארקור עם זאת, נחשב ליותר "פילוסופי" עם חיבור מעט יותר גדול בין זרימת החיים והנפש לגוף.

עובדות וגם דעות על פארקור

עובדות וגם דעות על פארקור

מה הוא הגביע הקדוש של הפארקור ?

בצורתו הבסיסית ביותר פארקור הוא אומנות שבה המשתתפים משתמשים בחפצים מסביבתם העירונית בכדי ליצור דרכים מעניינות וחדשניות לנוע דרך העיר . פארקור כולל ריצה, קפיצה וטיפוס במטרה להתגבר על המכשולים האלה, המטרה הסופית היא לעשות זאת בצורה הזורמת והשוטפת ביותר.

לאנשים שאינם חשופים לספורט הזה, הדרך הקרובה ביותר לתארו היא בדומה לפעלולים בסרטי המטריקס ,ספיידרמן וסרטי אומנויות לחימה, אך בלי הצורך בגרפיקת מחשב או חבלי בטיחות.

כמתחיל באומנות הפארקור תמצא את עצמך מתאמן על מגוון של תנועות בודדות (בדומה לצורה שמתאמנים על סקייטבורד). לאחר שתתמחה ותתנסה תמצא את עצמך מחבר בצורה אוטומטית בין התנועה והמטרה הסופית ותתקבל תנועה בצורת ריצה אחת שוטפת בלי היסוסים .

ה"גביע הקדוש" של אומנות הפארקור, משהו שכל מתאמן שואף לתפוס, היא היכולת לנוע בצורה חופשית וזורמת דרך או מעל כל מכשול, ללא היסוס או עצירה. בדומה למים הנעים מטה ומגיעים לסלע - במקום להתנגש בו, המים פשוט עוקפים אותו בצורה טבעית ושוטפת וממשיכים במסעם.


פרקור הוא ספורט שנגיש לכל אחד ואין צורך בקניית ציוד יקר כדי לעסוק בו. כל אחד יכול לצאת החוצה ולהתחיל להתאמן.

יש לזכור, לפני כל תרגיל בפארקור בודקים את מיקום הקפיצה, מקום הנחיתה ומתכננים את הדרך בה נקפוץ בכדי למנוע פגיעות.
יש לזכור כי בלי הדרכה נכונה או דרך פעולה מתוכננת ספורט הפארקור יכול להיות מסוכן. לפני שאתם מתחילים להתאמן ולקפוץ, עדיף שתתאמנו על מקומות פחות מסוכנים מגגות וחלונות.

פארקור תמיד היה שם , מההתחלה - אתה פשוט צריך לפקוח את עיניך ולצאת לחקור.

מופעים לאירועים והפקות

בחרו תוכן מקורי לאירוע שלכם

bottom of page